İş Yönetmeliği

Abbott İş Yönetmeliği

 • Giriş

  1. Bu eKitap nasıl kullanılmalı
  2. CEO'dan mektup
 • İş Yönetmeliğimiz Eyleme Geçiyor

  1. Dürüstlük, Adalet ve Doğruluk
  2. Karar Alma
 • Müşterilerimiz

  1. Hastalar ve Tüketiciler
  2. Sağlık Meslek Mensubunun Kararı
 • Ürünlerimiz

  1. Ürün Kalitesi
  2. Ürün Tanıtımı
 • Bilimi İlerletme

  1. İnovasyon
  2. Bilimi İlerletme
 • Çalışanlarımız

  1. İşbirliği
  2. Birbirimizle olan Bağlantımız
  3. Endişeleri Raporlama
  4. Eşit Fırsat
  5. Adil Muamele
  6. Çalışma Ortamı
 • Topluluklarımız

  1. Topluluğa İştirak Etme
  2. Çevresel Sorumluluk
  3. Siyasi Katkılar
 • Nasıl Çalışırız

  1. Adil Yaklaşım
  2. Çıkar Çatışmalarından Kaçınma
  3. Abbott’ın Varlıklarını ve İtibarını Koruma
  4. Kişiye Özel Bilgi
  5. Rüşvetle Mücadele
  6. Hediyeler, İkramlar ve Ağırlama
  7. Doğru Defter ve Kayıtlar
  8. Kanunlara Uyum
  9. Adil Rekabet
  10. Uygulanabilirlik
  11. Muafiyet ve Düzeltmeler

Sesini Yükselt

Sorularınızı sorabileceğiniz ve endişelerinizi dile getirebileceğiniz farklı kanallar sunuyoruz. Rapor etme programı hakkında daha fazla bilgi edinmek için speakup.abbott.com adresini ziyaret edin.

Soru Sormak

Spesifik görevlerinizle ilgili olarak sorularınız varsa yöneticiniz, Tam Uyum, İK ya da Hukuk Bölümü ile görüşün.

Endişeleri Dile Getirmek

Şirket değerlerimiz ve davranış standartlarımızın potansiyel ihlali hakkındaki endişelerinizi dile getirmek için 7 gün 24 saat Türkçe olarak arayabileceğiniz Etik ve Tam Uyum Yardım Hattımızı ziyaret edin.

Ayrıca potansiyel bir ihlali raporlamak için investigations@abbott.com adresine e-posta da gönderebilirsiniz.

Bazen doğru eylem tarzının tespit edilmesinin zor olduğu durumlarla karşılaşabilirsiniz. Abbott'ın Karar Almada Yardımcı AID Bölümü, Abbott'ın değerlerini destekleyen bir eylem tarzını tanımlamamıza yardımcı olur.

Başlamak için yukarıdaki Karar Almada Yardımcı AID üzerine tıklayın.

A
I
D
DEĞERLENDİR

DEĞERLENDİR

eylem tarzı

ETKİ

Olası etkileri değerlendirin

ETKİ

KARAR VER

KARAR VER

Yasal mı?

HAYIR

?

EVET

Eylemleriniz sizin için ve şirketiniz için çok ciddi sonuçlar doğurabilir. İlerlemeyin.

Tavsiye almak için Hukuk Bölümüne danışın.

Abbott politikası ile uyumlu mu?

HAYIR

?

EVET

Eylemleriniz sizin için ve şirketiniz için çok ciddi sonuçlar doğurabilir. İlerlemeyin.

Tam Uyum politika ve prosedürlerini kontrol edin, yöneticinize sorun ya da Tam Uyum'a danışın.

Abbott değerleri ve kültürü ile tutarlı mı?

HAYIR

?

EVET

Eylemleriniz sizin için ve şirketiniz için çok ciddi sonuçlar doğurabilir. İlerlemeyin.

Abbott Değerlerini ve Kültürünü (Abbott Intranetinde bulabilirsiniz) İnceleyin.

Bu hastaları ve Abbott müşterilerini nasıl etkileyecek?

İLERİ

Çıkarlarının şirketinin çıkarları ile dengeli olup olmadığını değerlendirmek için birkaç dakika düşünün. İşiniz bittiğinde ileri üzerine tıklayın.

Bu Abbott’ın itibarını etkiler mi?

İLERİ

Bu konu haberlerde ya da gazetelerde yer alsa endişelenir miydiniz?

Bunun diğer Abbott paydaşları üzerinde herhangi bir etkisi olabilir mi?

İLERİ

Kararınızın tüm paydaşların çıkarlarını dengelediği konusunda eminseniz ilerleyin.

Doğru eylem hakkında hâlâ emin değilseniz, alternatifleri değerlendirin, yöneticiniz, Etik ve Tam Uyum Ofisi, İnsan Kaynakları ve/veya Hukuk Bölümü ile konuşun.

Giriş

Abbott

İş Yönetmeliği

Bu eKitap nasıl kullanılmalı

Nasıl...

Bir ekrandan diğerine ilerleyin

Sadece ileri ve geri oklarına tıklayın (ya da bir tablet kullanıyorsanız sadece sola ya da sağa kaydırın).

Hızlı bir şekilde ileri veya geri atlayın

Ekranın en altındaki kaydırıcıyı sürükleyin.

Etkileşimli özellikleri kullanın

İçindekiler bölümünü görüntüleyin

Kilit kelimeleri ve terimleri arayın

Karar Almada Yardımcı AID Bölümünü görüntüleyin

Bir soru sorun ya da bir endişeyi rapor edin

Olağan soruların yanıtlarını bulun

Bir başlık üzerine daha fazla bilgi edinin (Not: bazı bağlantılar sadece Abbott ağı içinde mevcuttur.)

CEO'dan mektup

1 / 62

Sevgili Arkadaşlar,

Şirket olarak amacımız önemli olduğu kadar aynı zamanda açıktır: bizler işleri daha iyi, sade ve basit hale getirmek için buradayız.

İnsanların daha iyi ve daha dolu bir yaşam sürmelerine yardımcı olan çığır açıcı sağlık teknolojileri yaratıyoruz. Bu işi yapmak bir ayrıcalıktır. Bunu amacımızın yüceliğini doğrulayacak şekilde, en yüksek ve en etik iş uygulamalarıyla gerçekleştirmeliyiz.

Bunu gerçekleştirmemize yardımcı olması için Abbott’un güçlü İş Etiği Kuralları bulunmaktadır. Kurallarımız değerlerimizi ve ilkelerimizi ortaya koyar, bu nedenle dünyadaki tüm Abbott çalışanları Abbott adına gerçekleştirdiğimiz eylemlere rehberlik eden beklentilerin ve gereksinimlerin bilincindedir.

CEO'dan mektup

2 / 62

Kuralların temel mesajı açıktır: Abbott çalışanları olarak, kendimizi en yüksek standartlarda tutmak, ideallerimize uygun şekilde hareket etmek ve işimizi her zaman en üst doğruluk seviyesinde yapmak bizim elimizdedir. Kurallarımız, bunu sağlamamıza ve şirket olarak en değerli varlığımızı, yani itibarımızı korumamıza yardımcı olmak için mevcuttur.

İş Etiği Kurallarımıza büyük itina gösterdiğiniz, bunları önemli işlerinizde en doğru kararları almak için destek olarak kullandığınız ve Abbott'u böylesine büyük ve güvenilir bir şirket haline getirmek için yaptığınız her şey için teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Robert B. Ford

İcra Kurulu Başkanı

İş Yönetmeliğimiz Eyleme Geçiyor


Şirketimizin vaadi işimizin sağlık ve yaşamı destekleme vaadini kapsar ve bu vaadi her gün gerçekleştirdiğimiz eylemler ile yaşarız.

Dürüstlük, Adalet ve Doğruluk

4 / 62

Dürüstlük, Adalet ve Doğruluk

Abbott değerlerini (Öncülük, Başarı, Özen ve Süreklilik) üstün tutmak ve dürüstlük, adalet ve doğrulukla faaliyet göstermek kurum içinde hangi düzeyde olursa olsun Abbott için çalışan herkesin sorumluluğudur. Abbott’ın uzun vadeli başarısı her gün aldığımız kararlara dayanır. Bu İş Yönetmeliğinin işimizde ve karar alma sürecinde nasıl uygulandığını anlamak, daima bu İş Yönetmeliği ile tutarlı şekilde faaliyet göstermek ve Abbott adına faaliyet gösterenlerin bu Kurallara uygun davranmalarını desteklemek hepimizin sorumluluğudur. İş Yönetmeliğinin temel mesajı açıktır: Abbott çalışanları ve temsilcileri olarak en yüksek etik standartlara sadık kalarak ve sürekli dürüst, adil ve doğru bir şekilde çalışarak, şirketimizi ve markamızı geliştirmek her birimizin sorumluluğundadır.

Karar Alma

5 / 62

Karar Alma

Abbott küresel bir şirkettir. Dünya genelinde 150'yi aşkın ülkede faaliyet gösteriyoruz ve çalışanlarımız farklı kültürlerden ve inançlardan gelen yurttaşlardan oluşur. Eylemlerimizin ve aldığımız kararların küresel çapta etkili olduğunu anlamamız ve Abbott'ın çok sayıda kanun, düzenleme ve faaliyet gösterdiğimiz ülkeden ülkeye değişiklik gösteren diğer şartlara tâbi olduğunu kavramamız gerekir.

Karar Alma

6 / 62

Ancak, bazen her birimiz yeni bir duruma yönelik doğru eylem tarzının tespit edilmesinin zor olduğu durumlarla karşılaşabiliriz. Hepimizden bu İş Yönetmeliğinin bünyesinde bulunan Abbott ilkelerini ve işimiz için geçerli olan Abbott politika ve prosedürlerini anlamamız beklenir. Tavsiye ve rehberlik almak için aşağıdakiler dahil olmak üzere çok sayıda ilave kaynaktan yararlanabilirsiniz:

 • Meslektaşlar
 • Yöneticiler ve amirler
 • Etik ve Tam Uyum Ofisi
 • İnsan Kaynakları
 • Hukuk Bölümü

Bu kaynaklar karar alma sürecini yönlendirmede yardımcı olabilir. Karar alma AID sürecimiz, en iyi yolun ne olduğu net olarak belli olmadığında sorunlarla baş etmede yardımcı olabilir. Bu araç işimizde yüz yüze olduğumuz kararların alternatiflerinin ve etkilerini düşünülmesinde yaklaşım sunmada yardımcı olur.

Ek olarak, bu İş Yönetmeliğinin gereklerinin anlaşılmasında daima destek almak mümkündür. Genel destek ve lokal ya da bölgesel Etik ve Tam Uyum Ofisinizdeki personelin iletişim bilgilerini Tam Uyum web sitesinden bulabilirsiniz.

Müşterilerimiz


Hastalar, müşteriler ve toplumların sağlığını iyileştiriyoruz.

Hastalar ve Tüketiciler

8 / 62

Hastaların ve müşterilerin sağlık ve refahını önceliklendiririz.

İnsanların daha sağlıklı bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olma konusunda tutkuluyuz. Her gün, insanların yaşamlarını iyileştirme ve işimiz yoluyla daha sağlıklı toplumları oluşturma fırsatına sahibiz. İnsanlara özen gösterme, yaptıklarımızın temelidir ve hem muazzam bir ayrıcalık hem de harika bir sorumluluktur.

Sağlık Meslek Mensubunun Kararı

9 / 62

Sağlık bakım tedavisi seçenekleri ve sağlıklı yaşam hakkında tavsiye sağlayan sağlık meslek mensuplarının uzmanlığına saygı duyarız.

Doktorlar, eczacılar, hemşireler, klinik araştırmacılar veya laboratuvar personeli gibi sağlık meslek mensupları eğitim ve uzmanlıklarına dayalı olarak hastaları için en iyi bakım yöntemine karar almak üzere kendi bağımsız muhakemelerini kullanmalıdır. Sağlık meslek mensuplarıyla, hastaları için karar almalarına ve tavsiyede bulunmalarına yardımcı olmak için zamanında ve doğru bilginin sunulmasına yönelik birlikte çalışmayı taahhüt ederiz. Sağlığı destekleme misyonumuzu sadece gerçekten işbirlikçi bir yaklaşımla gerçekleştirebiliriz.

Ürünlerimiz


Abbott'ın olumlu itibarını sürekli olarak yüksek kaliteli ürünler sunarak kazanıyoruz.

Ürün Kalitesi

11 / 62

İnsanların güvendiği, güvenli ve etkin ürünleri üretir ve teslim ederiz.

İşimiz genelinde en yüksek düzeyde kaliteyi muhafaza etmek için çaba sarf ederiz. Bu çaba, hammadde alımı ve ürünlerimizin üretimi ile başlar, iş ortaklarımız dâhil olmak üzere ürünlerimizi nasıl pazarladığımız, sattığımız ve tedarik ettiğimiz ile devam eder – yüksek kalitenin sunulması sürecin her adımında şarttır.

Ürün Kalitesi

12 / 62

Ürünlerimizi kullanan insanların sağlığı ve güvenliğine olan bağlılığımız her zaman yaptığımız her işin en önünde yer alır.

Ürün güvenlik sorunlarının zamanında belirlenmesi, değerlendirilmesi ve ele alınmasını taahhüt ederiz. Sağlık meslek mensupları ve kuruluşlarına Abbott'ın ürünlerini güvenli ve etkin biçimde kullanmaları amacıyla ihtiyaç duydukları bilgiyi sağlarız ve potansiyel güvenlik endişesi durumunda, düzenleyici kuruluşlar ya da kamu sağlık kurumları ile iletişime geçeriz.

Taklitçiliği, yasadışı yanıltmayı ve ürünlerimizin çalınmasını engellemek üzere işlemler yaparız. Devletler tarafından dış işleri politikası ve ulusal güvenlik nedenleriyle çıkarılan ithalat ve ihracat denetimleri gibi tüm geçerli ticari yönetmeliklere uyarız. Ticari düzenlemeler arasında yaptırımlar, belirli ürünlerin ithalatının sınırlanması ve belirli bireyler, gruplar ya da tüzel kişilikler ile iş yapılması konusundaki yasaklar yer alır.

Ürün Tanıtımı

13 / 62

Ürünlerimizi dürüst ve doğru bir şekilde tanıtır ve satarız.

Tüm materyallerde ve iletişimlerde ürünlerimiz hakkında açıklamalar dengeli, gerçek ve onaylı etiketle tutarlı olacaktır. Ürünlerimizin tanıtılmasında, tıbbi uygulamaya uzanan bilimsel kanıt ve çalıştığımız ülkelerdeki onaylı ürün etiketleme gereklilikleriyle tutarlı olan bilgiyi sağlarız.

Ürün Tanıtımı

14 / 62

Ürünlerimizi amaçlandıkları ve onaylandıkları amaçlar doğrultusunda tanıtırız.

Abbott’ın faaliyetleri Sağlık Bakanlığı, Gıda ve İlaç kurumları gibi devlet kurumlarından ilaçları, tıbbi cihazları ve diğer ürünleri tanıtmak, satmak ve ihraç etmek üzere elde ettiğimiz düzenleyici lisanslar ve onaylarla uyumludur. Birleşik Devletler Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Kanunu gibi ürünlerimizi tanıtmak için nasıl, nerede ve ne zaman izin verildiğini düzenleyen her bir ülkenin kanunlarına ve düzenlemelerine uyarız. Bu tür gereklilikler ve devlet sağlık bakım programları bağlamında uyumu sağlamak için tasarlanan kurum içi politikaları ve prosedürleri sürdürürüz ve izleriz.

Bilimi İlerletme


Daha sağlıklı bir geleceğe doğru çalışmak için bilimi, teknolojiyi ve ürün inovasyonunu geliştiririz

İnovasyon

16 / 62

Dünya genelinde sağlık bakım sonuçlarını geliştirmek için sağlık bakım çözümleri ve ürün inovasyonlarını gerçekleştirir ve ilerletiriz.

Yenilikçi tedavi ve ürünlere, yaşam kurtaran tıbbi cihazlar ile sağlığın yönetilmesine yönelik yeni yaklaşımlara öncülük ederek, insan ihtiyaçlarını ele alırız. Sağlık iyileştirmelerini geliştirmek için en modern bilim, teknoloji ve ürün inovasyonlarını geliştiririz. İyi sağlık, müşterilerimizin potansiyellerini en üst düzeye çıkarmanın anahtarıdır. Hastaların ve müşterilerin sağlıklarının takibini, yaşamın süreci boyunca insanların mümkün olan en sağlıklı, en dolu biçimde yaşamalarına yardımcı olmak üzere tasarlanan yenilikçi ürünleri sağlayarak destekleriz. İnsanların yaşamlarını daha iyiye doğru değiştiren ürünlerin inovasyonuna odaklanırız.

İnovasyon

17 / 62

Bir inovasyon kültürü geliştiririz, yeni olanakları araştırır ve beklenmedik durumlar için planlama yaparız.

İnovasyona yönelik durmak bilmeyen tutkumuz ve yeni olanaklar, riski beraberinde getirir. Bu İş Yönetmeliği ve politikalarımız ile tutarlı olan hesaplı riskleri alırken, olası sonuçları düşünerek her zaman riskleri önceden hafifletmek ve buna göre plan yapmak üzere çaba sarf etmeliyiz.

Bilimi İlerletme

18 / 62

Bilimi geliştirecek tarafsız, doğru verileri elde etmek ve sağlamak için araştırma yaparız.

Ürünlerimizin ardındaki bilimi ilerletmek, yeni ürünleri geliştirmek, mevcut tedavileri iyileştirmek ve sağlık bakım uygulamalarını bir üst düzeye taşımak için araştırma yaparız.

Bilimi İlerletme

19 / 62

Araştırma yaptığımızda, çalışma katılımcılarına itibarlı ve saygılı biçimde davranmayı ve onları gereksiz riskten korumayı taahhüt ediyoruz. Araştırmaya katılan hastaların, araştırmanın amacını ve niteliğini, ilişkili riskleri anlamalarını sağlarız. Çalışma katılımcılarından bilgilendirilmiş olurun alınması, araştırma sürecimizin esas parçasıdır.

Bilimsel araştırmada şeffaflığa değer veririz ve klinik araştırmacılar veya diğer araştırmacılar tarafından yapılan araştırma veya raporların sonucunu uygunsuz biçimde etkilemeye çalışmayız. Çalışmalardan ve ilgili analizlerden elde edilen verilerin doğru olmasını sağlamanın öneminin farkındayız. Sonuçlar olumlu veya olumsuz olsun ürünlerimizle ilgili araştırma sonuçlarının zamanında ve doğru bir şekilde verilmesini taahhüt ederiz.

Abbott için araştırma yapıldığında veya kendi adımıza yayımlandığında, güçlü tıbbi ve bilimsel geçmişlere sahip ortakları seçeriz. Bu ortakların Abbott ile olan bağlantılarını uygun biçimde açıklamalarını beklemek gibi yüksek standartlara sahibiz. Araştırma ve geliştirme işleriyle bağlantılı olarak diğer bilim insanları veya doktorlarla ortak iş yaptığımızda, finansal veya diğer ilişkilerin tam ve doğru biçimde açıklanmasını taahhüt ederiz.

Çalışanlarımız


Güçlü bir kaynak olarak farklı bakış açılarımıza değer veririz.

İşbirliği

21 / 62

Düşüncelerin çeşitliliği ile işbirliğinin inovasyonu teşvik ettiğini kabul ederek bir açıklık kültürünü geliştiririz.

Çeşitliliği kucaklarız, çünkü yaratıcılığı, inovasyonu ve enerjiyi yarattığına inanırız. Fark yaratmak ve değişen sağlık ihtiyaçlarına ait geniş bir yelpazeye hitap etmek için, çalışanlarımızı dinlememiz ve tüm düşüncelerin duyulmasını sağlayarak, durmak bilmeyen bir tutku ve işbirlikçi yaklaşımı temin etmemiz gerektiğini biliyoruz.

Birbirimizle olan Bağlantımız

22 / 62

Birbirimizle olan Bağlantımız

Değerlerimizi her gün yaşama sorumluluğumuzu hepimiz paylaşırız. Etik davranışlar sergileyerek ve destekleyerek, Abbott kültürünü olumlu biçimde etkileriz. Bu İş Yönetmeliğinin şirkette yaptığımız işlerimize ve rolümüze nasıl uygulandığını anlamaktan hepimiz sorumluyuz.

Yöneticiler ve süpervizörler, organizasyondaki liderler olarak, değerlerimize güçlü bir bağlılık göstermeli ve örnek oluşturmalısınız. Her zaman çalışanlarının etik davranışını geliştirmeli ve desteklemelidirler. Yöneticiler, bu İş Yönetmeliğine bağlı kalmak suretiyle çalışanların kendi sorumluluklarını anlamalarını sağlamaya yardımcı olmalı ve çalışanların misilleme korkusu olmaksızın soru sorarken ve endişelerini dile getirirken rahat hissetmelerine izin veren bir çalışma ortamını geliştirmelidir.

Endişeleri Raporlama

23 / 62

İşlerimizle ilgili olan seçimler veya eylemler belirsiz olduğunda veya doğru görünmediğinde sorular sorar ve bu İş Yönetmeliğine ait herhangi bir ihlali dile getirir ve bildiririz.

Yönün belirsiz olduğunu hissettiğimizde sorular sormak ve herhangi bir şüpheli etik iş davranışını, bu İş Yönetmeliğinin ihlalini veya politikalarımız ya da prosedürlerimizin ihlalini sorgulama ve raporlama her birimizin sorumluluğudur.

Soru sorma, endişeleri bildirme ve aktif biçimde seçimlerimiz veya eylemlerimiz hakkında şeffaflığın ardında koşma, sorunları daha etkin biçimde belirlememize ve bunlardan kaçınmamıza yardımcı olur. Doğru seçimler, eylemler veya potansiyel ihlaller hakkında şüphe duyduğunuzda, bir yöneticiye veya Etik ve Tam Uyum Ofisine sorun.

Endişeleri Raporlama

24 / 62

Yöneticiler ve süpervizörler örnek teşkil etme sorumluluğuna sahiptir ve çalışanlarının İş Yönetmeliğini anlamalarını ve buna göre sorumlu tutulmalarını sağlarlar. Liderlik rollerinde olanlar Abbott’ın beklentilerinin anlaşılması ve iletilmesi konusunda artan bir sorumluluğa sahiptirler ve potansiyel İş Yönetmeliği ihlallerine ilişkin Etik ve Tam Uyum Ofisi ile iletişim kurmalıdırlar.

Potansiyel İş Yönetmeliği ihlallerine ait tüm raporlar araştırma, uzlaştırma ve gereken durumlarda sorunları ele almak, hatalardan öğrenmek ve yeniden oluşumunu önlemek için düzeltici eylem gibi takip adımları yoluyla ciddiyetle yürütülecek ve uygun biçimde ele alınacaktır. Etik ve Tam Uyum Ofisi, İş Yönetmeliğine ait iddia edilen ihlallere ilişkin araştırmaları yönetecektir. Sizler bağımsız olarak hiçbir araştırma yapmamalısınız. Her birimiz bu tür araştırmaların gizliliği konusunda işbirliği yapmamız ve sürdürmemiz gereklidir.

İş Yönetmeliği ihlalleriyle ilgili düzeltici eylemler aşağıdaki disiplin işlemlerini (iş akdi feshine varan ve iş akdi feshi de dâhil olmak üzere) veya yasal işlemleri içerebilir:

 • Bir ihlale izin verme veya bu ihlale katılma;
 • İddia edilen bir ihlale dair yapılan araştırmada işbirliği yapmayı reddetme;

Endişeleri Raporlama

25 / 62

 • İhlal eden çalışanın yöneticisinin (veya yöneticilerinin) yetersiz gözetimi veya bu gözetim eksikliğinin tespit ya da rapor edilememesi;
 • Abbott'ın işleriyle ilişkili herhangi bir kişi hakkında, tehdit, göz korkutma veya misilleme yapma amaçlı bir yalan beyan;
 • Bir ihlali veya iyi niyetle potansiyel bir ihlali raporlamış olan bir kişinin gözünü korkutarak, tehdit ederek, taciz ederek veya iftira atarak misilleme.

İş faaliyetlerinin İş Yönetmeliği ile uyumlu olup olmadığı hakkında endişelerini dile getiren herhangi bir kişiye karşı misilleme yapmak asla kabul edilemez. İddia edilen bu misilleme, Etik ve Tam Uyum Ofisine veya İnsan Kaynaklarına bildirilmelidir.

İçinde bulunduğumuz sektörde uygulanan kanunların sadece lafzına uyulması değil, aynı zamanda lider olmanın beraberinde getirdiği etik beklentilerin devamlı aklımızda olması bizi yaptığımız işi iyi yapmamıza teşvik eder.

Eşit Fırsat

26 / 62

Tüm çalışanlar için eşit fırsatlar sunarız.

İstihdam kararlarını, iş ihtiyaçlarına, becerilere, deneyime ve ilgili iş performansına dayandırırız. Abbott ırka, ten rengine, dine, inanca, yaşa, cinsiyete, ulusal kökene, cinsel kimliğe veya bunun ifadesine, cinsel tercihe, engelliliğe, medeni duruma, genetik veya vatandaşlık durumuna ya da diğer yasal olarak koruma altındaki durumlara dayalı olarak yapılan tüm ayrımcılığı yasaklar. Dünya genelinde çalışanlarımızla ilişkimizi etkileyen kanunları izlemeyi taahhüt ederiz.

Adil Muamele

27 / 62

Abbott'ta çalışan herkesin hoş karşılandığını, desteklendiğini ve başarılı olmak için ilham aldığını hissetmelerini sağlamak için çabalarız.

Abbott dünya genelinde tüm çalışanlarının sağlığı ve refahı ile ilgilenir ve özen gösterir. Abbott'ta çalışan herkes göz korkutma, sindirme ve tacizden uzak, profesyonel bir ortamda olmalıdır. Abbott, çalışanlarını iş yerlerinde katılımcı ve çeşitliliği kucaklayan bir atmosferi geliştirmenin yolları hakkında görüşlerini bildirmeleri yönünde teşvik eder ve bu işbirliğini bozan davranışlardan uzak bir çalışma ortamı amaçlar.

Adil Muamele

28 / 62

Herkese saygılı ve itibarlı bir şekilde davranırız.

İnsanlara ilişkin saygımızı, yaptığımız işte ve işimizde karşılaştığımız herkese karşı davranışlarımızda sergileriz. Birbirimize yönelik taahhütlerimizi karşılamak ve dünya genelinde yetenekli bireyleri bünyemize çekmek, eğitmek ve tutmak için, müşterek güvene, saygıya ve bu İş Yönetmeliğinde somutlaşan ilkelere dayalı olarak teşkil edilen bir çalışma ortamına sahip olmak önemlidir. Diğerlerine eşit biçimde davranmalıyız ve etkileme, yanlış beyan veya gizleme yoluyla kimseden faydalanmamalıyız.

Çalışma Ortamı

29 / 62

Çalışanlar ve bizim için çalışan kişilere yönelik olarak çalışma yeri güvenliğini ve uygun koşulları sağlamak için özen gösteririz.

Kazalar ve tehlikeli durumlar derhal yönetime bildirilmelidir. Ayrıca, dünya genelindeki iş faaliyetlerimizle bağlantılı olarak yasadışı ve uygunsuz işgücü koşullarını ve zalimce ya da insanlık dışı muameleleri engellemeye ve yasaklamaya yönelik adımları da atmaktayız.

Topluluklarımız


Abbott'ta güveni her bir topluluğun ve dünyanın bir vatandaşı olarak oluştururuz.

Topluluğa İştirak Etme

31 / 62

Ürünlerimiz ve işlerimiz yoluyla toplumun refahını artırmaya çaba sarf ederiz.

Yaşadığımız ve çalıştığımız toplulukları destekleme konusunda seçkin bir geçmişe sahibiz. İyi sağlık ile toplulukların gelişip büyüyeceğine inanırız. Operasyonlarımız, iş ilişkilerimiz ve topluluk grupları ile hayır amaçlı faaliyetler yoluyla topluluklara ve komşularımıza yardım ederiz. Nerede iş yaparsak yapalım, küçük ve büyük topluluklarda, Abbott insanların yaşamlarında olumlu ve uzun süreli bir fark yaratmaya çabalar.

Çevresel Sorumluluk

32 / 62

Sürdürülebilir gelişime katılır ve çevreye verdiğimiz zararı en aza indirmeye çalışırız.

Hammaddelerin sorumlu biçimde alımından, üretime, dağıtıma ve ürünlerimizin kullanımına kadar olan global çevresel etkiyi en aza indirmeyi taahhüt ederiz.

Enerji ve diğer doğal kaynakların kullanımını azaltmak için adımlar atarız. İşte ve topluluklarımızda yenilenebilir kaynaklardan enerji yaratan projeleri destekleriz. Atık azaltımı ve geri dönüşüm ile çevresel riskleri hafifletmek ve operasyonlarımızın çevresel etkisini azaltmak için yollar ararız. Operasyonlarımız için geçerli çevre yasalarına ve düzenlemelerine bağlıyız.

Siyasi Katkılar

33 / 62

Siyasi süreçte uygun bir şekilde sorumluluk alınmasını ve topluluk katılımının desteklenmesini teşvik ederiz.

Abbott misyon ve değerlerimiz ile uyumlu hâle getirilen kamusal politikayı desteklemeye çalışır ve uygun olan durumlarda, siyasi adaylara veya çıkar gruplarına destek sağlayabiliriz. Şirketler tarafından yapılan siyasi katkılarla ilgili kanunlar karmaşıktır, bu nedenle Abbott fonlarına ait katkılar ile Abbott adına yapılan diğer katkılar sadece Hukuk Bölümüne danışıldıktan sonra yapılacaktır.

Nasıl Çalışırız


Mesuliyet bilinciyle ve Abbott değerlerini koruyarak birlikte çalışırız

Adil Yaklaşım

35 / 62

İşimizi etik ve dürüst biçimde yapar ve işimizi her bakımdan yapacağımızı söylediğimiz şeye göre yapmaya çaba sarf ederiz.

Her birimiz rolümüz ve sorumluluklarımız kapsamında işimizden ve karar almaktan sorumluyuz.

Profesyonel etkileşimlerimizin tümünde, işimizde karşılaştığımız tüm insanlar – meslektaşlar, müşteriler, tedarikçiler, sağlık meslek mensupları, rakipler ve diğerleri – ile Abbott'ın işi nasıl yürüttüğü hakkında adil ve açık olmalıyız. Bu adil yaklaşım ilkesi kritiktir.

Çıkar Çatışmalarından Kaçınma

36 / 62

İlerlemeden önce her bir çıkar çatışmasını ele alır ve çözeriz.

Çıkar çatışması bir Abbott çalışanının özel çıkarları Abbott'ın çıkarları ile çakıştığında veya çakışıyor şeklinde göründüğünde oluşur. İş kararları, potansiyel kişisel kazanım veya aile ya da arkadaşların çıkarları yerine Abbott’ın ihtiyaçlarına dayanmalıdır. Her birimizden, iyi muhakemede bulunmamız ve fiili çatışmadan veya bir çatışma izlenimine yol açabilecek durumlardan kaçınmamız beklenmektedir.

Eylemler, çıkarlar veya ilişkiler işinizi tarafsız ve etkin biçimde yapmanızı zorlaştırıyorsa ya da siz veya bir aile üyeniz Abbott'ta bir pozisyonun veya bağlantının sonucu olarak uygunsuz kişisel bir fayda elde edebilecekseniz, Abbott’ın çıkar çatışmaları kılavuzu doğrultusunda bu potansiyel çatışmayı açıklamalı ve çatışmanın iş muhakemenizi etkileyebileceği durumlarda izin almalısınız.

Çıkar Çatışmalarından Kaçınma

37 / 62

İşimizle bağlantılı olarak kararlar aldığımızda, Abbott’ın çıkarlarını kişisel çıkarlarımızın üzerine koyarız.

Şirketin bütününe yönelik genel çıkarları, bir bölümün, bir çalışma grubunun veya genel olarak işlerimizin çıkarları üzerinde önceliğe sahip olmalıdır.

Çalışma faaliyetleri yoluyla mevcut gerçekleşen iş dışındaki anlaşmalar veya mali çıkarlar gibi Abbott'taki pozisyonlarımız ve fırsatlarımız kişisel kazanç için değil sadece Abbott’ın faydası için kullanılmalıdır. Abbott ile rekabet etmemeliyiz veya rekabet eden diğer bireylere ya da işletmelere yardımcı olmamalıyız. Önceliğimiz fırsatlar ortaya çıktığında şirketin çıkarlarını ilerletmek olmalıdır.

Abbott’ın Varlıklarını ve İtibarını Koruma

38 / 62

İşimizde şirketimizin koruyucularıyız.

Abbott’ın taşıtlar ve bilgisayar ekipmanı gibi fiziki mülkiyetten fikri mülkiyete, ticari sırlara, teknik bilgiye uzanan varlıklarını özenle korumak ve kullanmak, bunların verimli ve uygun biçimde kullanımını sağlamak bizim sorumluluğumuzdur. Hepimiz Abbott'ın varlıklarının kaybedilmemesini, çalınmamasını, kötüye kullanılmamasını ya da boşa harcanmamasını sağlamak üzere iyi bir muhakemede bulunmalıyız.

Abbott’ın Varlıklarını ve İtibarını Koruma

39 / 62

Abbott'ın itibarı, en büyük varlıklardan biridir. Her birimiz Abbott'ın itibarını geliştirmek ve korumaktan sorumluyuz. Her birimiz yayımlanan veya kişisel olarak şirket dışındaki insanlarla paylaşılan görüş ya da içerikler için sorumlu tutuluruz.

Dış etkileşimlerde, Abbott ile ilişkili olarak tanımlanıp tanımlanamayacağımızı ve işimizle ilgili herhangi bir açıklamanın şirketi yansıtıp yansıtamayacağını değerlendirmeyi akılda tutmalıyız. Bu özellikle etkileşimlerin hızlı ve dinamik olduğu sosyal medya bağlamında kritiktir ve son derece görünür hâle gelebilir. Dikkatsiz iletişimler Abbott'ın itibarına önemli bir risk oluşturabilir. Hepimiz dikkatli iletişim stratejileri kullanmak ve Abbott'ın gizli bilgilerini korumaktan sorumluyuz.

Kişiye Özel Bilgi

40 / 62

Kişisel bilgiler dâhil olmak üzere tüm gizli bilgilere saygı duyar ve koruruz.

Abbott'ın en değerli varlıklarından biri, gizli bilgileridir. Gizli bilgi, kamuya açık olmayan bilgidir ve araştırma ve geliştirme projelerini, ticari sırları, iş planlarını, üretim formüllerini ve süreçlerini, tedarikçi veya müşteri sözleşme koşullarını, fiyatlandırmayı, satış rakamlarını, teklifleri, fiyat tekliflerini, fiyatlandırma tekliflerini, ihalelere yönelik yanıtları ve kamuya açık finansal sonuçları veya Abbott'ın rakiplerine yönelik kullanılabilecek ya da açıklanırsa Abbott'a zararlı olabilecek diğer bilgileri içerir.

Her birimiz şirketin gizli bilgilerini korumak ve yetkisiz açıklama veya kullanımı önlemek için tetikte olmalıyız. Gizli bilgiler rakiplerle paylaşılmamalıdır. Bu zorunluluklar Abbott ile olan iş akdinin ötesine de uzanabilir.

Benzer şekilde, diğerlerinin fikri mülkiyet haklarına saygı duyar ve onların gizli bilgilerini uygunsuz biçimde elde etmez veya kötüye kullanmayız.

Kişiye Özel Bilgi

41 / 62

Belirli gizli bir bilginin kötüye kullanımı, kamuya açık olmayan bilgiye dayanarak içeriden bilgi alarak menkul değer alım satımını yasaklayan kanunlar gibi kanunlarla yasaklanmıştır. İçeriden bilgi alarak menkul değer alım satımı, hem etik dışı hem de yasa dışıdır. Bu bilgilere dayanarak, Abbott'ın ya da Abbott ile iş yapan veya yapması beklenen diğer şirketlerin menkul değerlerini satın almayız veya satmayız.

Çalışanlarımız ve ürünlerimizi tavsiye eden, reçetelendiren ve kullanan insanlar dâhil olmak üzere, kendi kişisel bilgilerini bize emanet edenlerin gizliliğine saygı duyarız. İşimizde kişisel bilgileri topladığımızda, bilgilerini topladığımız insanları uygun biçimde bunların nasıl kullanılacağı hakkında bilgilendiririz ve uygun onay veya yetkilendirmeyi alırız. Kişisel bilgileri satmayız veya yetkisi olmayan kaynaklardan bu bilgileri elde etmeyiz.

Yetkisiz açıklama ve kullanıma karşı kişisel ve hassas bilgileri koruruz. Pek çok ülke, şirketlerin özellikle en hassas kişisel bilgi kategorisinde olmak üzere işin ilerleyişi esnasında toplanan ve kullanılan kişisel bilgileri korumalarını zorunlu kılan sıkı düzenlemelere sahiptir ve bu gerekliliklerin anlaşılmasını ve izlenmesini taahhüt etmekteyiz.

Rüşvetle Mücadele

42 / 62

Aktif biçimde suiistimale, rüşvet vermeye ve yolsuzluğa karşı çıkarız. İşimizi doğru şekilde yaparız.

Hastalar, aile üyeleri ve bakıcılar olarak, doktorlarımızın, hemşirelerimizin ve eczacılarımızın kendi profesyonel muhakemelerini kullanarak ihtiyaçlarınıza en iyi uyacak ürünleri ve tedavileri tavsiye etmelerini isteriz. Hastalar ve müşteriler, kendi sağlık danışmanlarının bağımsız muhakemelerine, bu muhakemeler kendi ürünlerini tanıtmayı amaçlayan şirketlerin sunduğu teşviklerle uygunsuz biçimde etkilenmiş olma endişesi olmaksızın güvenebilmelidir.

Vatandaşlar olarak, kamu görevlilerinin insanların çıkarına hizmet eden kararları almalarını isteriz. Bu tür devlet kararları, kamu görevlilerine teşvikler yoluyla kendi kurumsal çıkarları için avantaj arayan şirketler tarafından uygunsuz biçimde etkilenmemelidir.

Rüşvetle Mücadele

43 / 62

Ürünlerimizi pazarlarken ve satarken, sağlık meslek mensuplarını eğitir ve bilgilendiririz, ancak onların bağımsız, profesyonel muhakemelerine müdahale etmeyiz. Abbott için bir satışı yapmak ya da iş avantajını güvence altına almak amacıyla, bir kamu görevlisine, bir sağlık çalışanına (doktor, eczacı, hemşire, araştırmacı veya laboratuvar personeli gibi) veya başka bir kişiye doğrudan ya da dolaylı fayda teklif etmemize ya da sağlamamıza asla izin verilmez. Benzer şekilde, Abbott ile geçmiş veya mevcut ilişkimiz için bir “ödül” olarak değerli herhangi bir şeyi sağlamak asla kabul edilemez.

Rüşvetle mücadele, yolsuzlukla mücadele ve “gayri resmi komisyonu önleme” kanunları özellikle tüm etkileşimlerimizde ticari işlemlerde uygunsuz etkiyi önlemeye yönelik bağlılığımızın ortaya konulmasını önemli kılmaktadır. ABD Yurtdışı Yolsuzluk Uygulamaları Kanunu ve diğer ilgili kanunlar dünya genelinde Abbott'ın faaliyetlerinde uygulanır ve rüşvet her yerde yasa dışıdır.

Abbott'taki herkes, Abbott'ın adına yapılan hizmetlerin beklentilerimiz doğrultusunda ve geçerli kanun ve düzenlemelerle uyumlu olarak yürütülmesini sağlamak için hizmet sağlayıcılar (distribütörler, danışmanlar, konuşmacılar veya tanıtıcılar) ile olan ilişkileri proaktif biçimde yönetmelidir. Hizmet sağlayıcılarını seçerken durum değerlendirme çalışması yapmalı, hizmetler için rayiç piyasa değeri ödemeli ve hizmetlere, para cezalarına, ücretlere ve benzerlerine ilişkin ödemeleri kesin biçimde belgelendirmeliyiz.

Hediyeler, İkramlar ve Ağırlama

44 / 62

Hediyeler, Yemekler ve Ağırlama

Rüşvetle mücadele ilkeleri, bir iş avantajını güvence altına almak için herhangi bir kişiye doğrudan ya da dolaylı faydayı asla teklif etmememizi ya da sağlamamamızı zorunlu kılması nedeniyle, hediyeler, ikramlar ve ağırlama bağlamında da sınırları belirlemekteyiz. Marka hatırlatıcıları, hediyeler, kültürel nezaketler, ikramlar ve misafirperverlik konusundaki sınırlar ile bunların bildirimine ilişkin politika ve prosedürlerimiz, profesyonel kararlarımız ile çatışabilecek herhangi bir avantajı sunmadığımızdan emin olmamıza yardımcı olur.

Doğru Defter ve Kayıtlar

45 / 62

Kazanımlarımızı tam ve doğru biçimde ölçeriz.

Mali defterler, kurum içi kayıtlar ve dokümantasyon ve kamu açıklamaları kesin biçimde eylemlerimizin özünü ve olguları yansıtmalıdır. Başarılarımızı, başarısızlıklarımızı ve rutin operasyonlarımızı ölçerken veya açıklarken, olgular yeterli bir içerikte ve faaliyetlerimiz ya da işlemlerimizin gerçek niteliğini anlamaya yönelik yeterli destekle birlikte sunulmalıdır. Mali kayıtlarımız, Abbott'ın politikaları, prosedürleri ve denetimlerinin yanı sıra geçerli muhasebe standartları, kanunları ve düzenlemelerine uymalıdır.

Doktorlara veya diğer müşterilere sağlanan fiyatlandırma ya da ödemeler ile değerli öğeler gibi bilgiler raporlandığında, bu bilgiler eksiksiz ve doğru olmalıdır. Dünya genelinde pek çok hükümet fiyat bildirimi ve sağlık meslek mensuplarına yapılan belirli ödemelerin bildirilmesine ilişkin sıkı kanunlara sahiptir. Bu kanunlar nihai olarak sağlık bakım sistemi içindeki satın alımların bazıları veya tümü için ödeme yapan vergi mükelleflerini korumaya yardımcı olur. Abbott, hükümetlerin, sigortacıların ve diğer paydaşların bilgilendirilmiş karar almalarına yardım etmek adına doğru bilgiler sunmamızı sağlamak için taahhütte bulunur.

Kanunlara Uyum

46 / 62

İşimiz için geçerli olan tüm kanunlara, düzenlemelere ve Abbott gerekliliklerine bağlı kalırız.

Her bir Abbott çalışanının, bu İş Yönetmeliği dâhil olmak üzere tüm kanunlara ve Abbott'ın politikalarına, prosedürlerine, ilkelerine ve standartlarına bağlı kalmaları beklenmektedir. Bu, temel bir beklenti ve iş akdinin bir koşuludur.

Kanunlara Uyum

47 / 62

Abbott’ın politika ve prosedürleri, işimizi yöneten pek çok kanun ve düzenlemeye uymamızı sağlamaya yardımcı olan sağlık hizmetleri uyumu, kalite, finansman, güvenlik, satın alma, insan kaynakları ve bilişim sistemleri dâhil olmak üzere operasyonlarımızın önemli yönleriyle ilgili konuları kapsar. Bu tür politika ve prosedürler, uyumsuz faaliyetleri tespit etmemize, düzeltmemize ve önlememize olanak verir.

Global bir şirket çalışanı olarak, şunu aklımızda tutmalıyız ki, bir ülkenin kanunları diğer ülkelerdeki çalışma tarzımıza uygulanabilir. Her bir ülkeye ilişkin gereklilikleri akılda tutmalı ve bir sorun ile karşılaştığınız zaman Hukuk Bölümü veya Etik ve Tam Uyum Ofisinden tavsiye almalıyız.

Adil Rekabet

48 / 62

Rakiplerle her bir etkileşimin uygun olmasını sağlarız.

Müşterilerimizin ihtiyaçlarına en iyi biçimde hizmet vermek ve paydaş değerini geliştirmek için pazar yerinde agresif biçimde rekabet etmeliyiz.

Adil Rekabet

49 / 62

Bunu yaparken, adil olmayan biçimde rekabeti sınırlandıran anlaşmalara ya da faaliyetlere girişmeyeceğiz. İş yaptığımız tüm ülkelerde rekabet kanunlarına uymayı taahhüt ederiz. Bu kanunlar rekabeti kaldıran veya caydıran anlaşmaları yasaklarlar ve rakiplerle ilişkiler, fiyatlar ve distribütörler ile diğer müşterilere yönelik satış koşulları ve pazarlama ile ticari uygulamalar dâhil olmak üzere işimize pek çok bakımdan uygulanır. Rekabet kanunları çok karmaşıktır ve ihlale ilişkin cezalar yüksek para cezalarını ve hatta hapsi içerebilir. Rekabeti önleyici olarak görülebilecek herhangi bir faaliyete girişmemeniz ve sorunuz olursa Hukuk Bölümüne veya Etik ve Tam Uyum Ofisine danışmanız önemlidir.

Rakiplerle iletişimde olduğunuzda her zaman dikkatli olmalısınız. Fiyatlar, satış koşulları, iş ya da pazarlama planları, marjlar, maliyetler, üretim kapasitesi, envanter düzeyleri ya da indirimler gibi iş konularını rakiplerle görüşmemelisiniz. Rakiplerle iletişimlerinizle ilgili kanunlar hakkında belirli tavsiyeler için ve rakiplerinizle herhangi bir uygunsuz görüşmeyi bildirmek üzere Hukuk Bölümü ya da Etik ve Tam Uyum Ofisi ile iletişim kurmalısınız.

Uygulanabilirlik

50 / 62

Uygulanabilirlik

İş Yönetmeliği, dünya genelinde Abbott'ın divizyonları ve iştiraklerinin faaliyet gösterdiği tüm lokasyonlarındaki Abbott'ın tüm yetkilileri ve çalışanları için geçerlidir. Bu belge, Abbott adına hareket eden harici kurumlar dahil olmak üzere hepimizden Abbott için işlerimizi yaparken bizden beklenenleri ortaya koyar; bu bir istihdam sözleşmesi değildir.

Muafiyet ve Düzeltmeler

51 / 62

Muafiyet ve Düzeltmeler

Abbott yerel kanunların, kuralların ve düzenlemelerin izin verdiği ölçüde bu İş Yönetmeliğine ilişkin muafiyet ve düzeltmeleri halka açıklayacaktır.

Bir kişi için bu İş Yönetmeliği kapsamında herhangi bir muafiyet sadece İcra Kurulu Başkanı (ya da vekili) tarafından verilebilir; Genel Müdür için bir feragat ise Abbott Yönetim Kurulu Denetim Komitesinden onay gerektirir.

Abbott Çalışanları için Kaynaklar

52 / 62

Abbott Çalışanları için Kaynaklar

Yönetici veya Süpervizör

İş Yönetmeliğimizin belirli iş rolünüze nasıl uygulandığı hakkında sorularınız varsa, başlanacak en iyi yer en yakın yöneticiniz veya süpervizörünüzdür.

Abbott Kurumsal Politika Portalı

Şirket genelinde geçerli kurumsal politika ve prosedürler için, Abbott Kurumsal Politika Portalını ziyaret edin.

Etik ve Tam Uyum Ofisi (Tam Uyum)

Tam Uyum, şirketimizin değerleri ve davranış standartları hakkındaki sorularınızın veya endişelerinizin ele alınması için kullanılabilir bir kurumsal kaynaktır.

 • Tam Uyum Web sitesi – Çeşitli etik ve tam uyum sorularına yönelik yanıtlar için Tam Uyum Web sitesine başvurun. Şirketin global ve lokal Tam Uyum politika ve prosedürlerine de Web sitesinden erişilebilir.

Abbott Çalışanları için Kaynaklar

53 / 62

 • Tam Uyum Temsilcileri – Tam Uyum ile herhangi bir etik ve tam uyum sorusu hakkında her zaman iletişime geçmeniz veya yazılı standartlar, kanunlar ya da düzenlemelere ait olası ihlaller hakkındaki endişeleri görüşmeniz için teşvik edilmektesiniz.
  • Kurumsal Tam Uyum – Abbott'ta etik ve tam uyumla ilgili herhangi bir soruyu, 1-224-667-5210 numarasından arayarak veya Tam Uyum@abbott.com adresi yoluyla e-posta göndererek bildirin.
  • Divizyon veya Ülke Tam Uyum – Divizyon veya ülke Tam Uyum temsilcisi divizyon veya ülkeye özel Tam Uyum politikaları, prosedürleri ve kılavuz ilkeleri hakkında ilave tavsiyeyi sağlayabilir.
 • Etik ve Tam Uyum Yardım Hattı – Şirket değerlerimiz ve davranış standartlarımızın potansiyel bir ihlali hakkındaki endişelerinizi dile getirmek için 7 gün 24 saat kullanılabilir Türkçe olarak arayabileceğiniz Etik ve Tam Uyum Yardım Hattımızı ziyaret edin. Ayrıca potansiyel bir ihlali raporlamak için investigations@abbott.com adresine e-posta da gönderebilirsiniz.
  • Abbott yazılı standartlarımızın potansiyel bir ihlaline ilişkin iyi niyetli olarak bildirimde bulunan herhangi bir kişiye misilleme yapılmasını hoş görmez. Herhangi bir iyi niyetli olarak yapılan raporlamada, isim verilmemesine izin verilir, misilleme yapılmaması sağlanır ve gizlilik korunur.
 • iComply – Sağlık Meslek Mensupları ve Sağlık Hizmeti Organizasyonlarının yanı sıra üçüncü taraflarla etkileşimlere yöneltilen uyumla ilgili uygulamalar ve kaynaklara erişmek için iComply'ı ziyaret edin.

Hukuk Bölümü

Kanunlar, yönetmelikler ve kabul edilebilir iş uygulamaları hakkında sorularınız varsa, Hukuk Bölümü size yardımcı olabilir.

Abbott Çalışanları için Kaynaklar

54 / 62

İnsan Kaynakları

 Yönetim ve/veya diğer çalışanları içeren endişeler gibi çalışanla ilgili sorunlar için, lokal İnsan Kaynakları temsilciniz ile iletişime geçin.

Diğer Kaynaklar

Size sunulan diğer pek çok kaynak bulunmaktadır:

 • Finans – Sorunuz muhasebe veya finans hakkındaysa, yerel Finans Bölümünüzle iletişim kurun.
 • Kurumsal Denetim – Muhasebe, kurum içi muhasebe denetimleri veya denetim konularına ilişkin belirli endişeleriniz varsa, bunları derhal Kurumsal Denetim veya Tam Uyuma raporlayın.
 • Abbott Kalite ve Düzenleyici – Ürünlerimizin kalitesi ve güvenliği hakkında sorularınız varsa, yerel Kalite ve Düzenleyici bölümümüz ile iletişime geçin.
 • Global Çevre, Sağlık ve Güvenlik – Bir lokasyon ve potansiyel tehlikeleri hakkında sorunuz varsa, bir Global Çevre, Sağlık ve Güvenlik temsilcisi ile iletişime geçin.
 • Global Satın Alma Hizmetleri – Tedarikçi ilişkileri hakkında sorularınız varsa, Global Satın Alım Hizmetleri ile iletişime geçin.

Sıkça Sorulan Sorular

55 / 62

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

56 / 62

Sıkça Sorulan Sorular

57 / 62

Sıkça Sorulan Sorular

58 / 62

Sıkça Sorulan Sorular

59 / 62

Sıkça Sorulan Sorular

60 / 62

Sıkça Sorulan Sorular

61 / 62

Sıkça Sorulan Sorular

62 / 62

Abbott

Abbott değerleri

kazalar

hesap verebilirlik

hesap verebilir

muhasebe ilkeleri

muhasebe

doğruluk

doğru

başarılı

ileri

tavsiye

yaş

Karar Almada Yardımcı AID Bölümü

düzeltmeler

rüşvetle mücadele

rekabet karşıtı davranış

yolsuzlukla mücadele

gayri resmi komisyonla mücadele

anti-tröst

görünümler

uygulanabilirlik

onay

onaylamak

soru sormak

varlıklar

destek

yetki

teklif

Kurul

kitaplar

marka hatırlatıcılar

kahvaltı

Rüşvet Yasası

rüşvet

iş nezaketi

iş planları

satın al

bakım

cep telefonu

CEO

chachkies

Yönetim Kurulu Başkanı

zorluk

kanal istifleme

hayırsever işler

hayırsever bağışlar

hayırsever katkılar

seçenek

seçenekler

vatandaşlık

klinik araştırmacı

klinik çalışma

klinik deney

doktorlar

İş Yönetmeliği

İş Yönetmeliği

işbirliği

toplanabilirler

koleksiyonlar

taahhüt

iletişimler

toplumlar

toplumsal gruplar

topluluğa iştirak etme

rekabet etmek

rekabet

rekabet yasaları

rekabetçi bilgileri

rakipler

bilgisayar

endişeler

kişiye özel bilgi

gizlilik

çıkar çatışması

rıza

müşteriler

iletişimler

gayri nakdi krediler

istihdam sözleşmesi

sözleşme şartları

yükleniciler

katkılar

temel değerler

düzeltici eylem

yolsuzluk

masraflar

sahtecilik

nezaket

yaratıcılık

kültürel nezaket

kültür

müşteri bilgisi

müşteri

müşteriler

tehlikeli iş koşulları

veri gizliliği

veri

hile

karar almada AID Bölümü

karar alma aracı

karar alma

karar alma

detaylandırma

onur

akşam yemeği

disiplin cezası

ifşa

indirimler

ayrımcılık

yanıltma

çeşitlilik

doktorlar

bağışlar

durum tespit

eğitsel ögeler

elektronik eşyalar

çalışanlar

dayanıklılık

enerji

ağırlama

çevre

eşit fırsat

eşit

donanım

etik davranış

etik beklentiler

etik standartlar

etik

kanıt

hariç tutma

beklemek

beklentiler

masraflar

uzmanlık

ihracat kontrolleri

ihracat

adil hesap

adil yaklaşım

adil pazar değeri

adil

adalet

aile

FCPA (Yurtdışı Yolsuzluk Uygulamaları Kanunu)

FDA (Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi)

mali defterler

mali sonuçlar

Adil Pazar Değeri

odak

Gıda, İlaç ve Kozmetik yasası

Yurtdışı Yolsuzluk Uygulamaları Yasası

dolandırıcılık

arkadaşlar

cinsiyet

hediyeler

iyi niyetle rapor etmek

hediyeler

resmi kurumlar

devlet sağlık hizmet programları

resmi görevliler

devletler

rehberlik

taciz

sert muamele

Sağlık Meslek Mensubu - Hasta İlişkisi

Sağlık Meslek Mensubu uzmanlığı

Sağlık Meslek Mensubu

Sağlık Meslek Mensubu

sağlık hizmet programları

sağlık ile ilgili sonuçlar

sağlık

yardım

dürüst

dürüstlük

konukseverlik

eKitabın kullanılması

İK

İnsan Kaynakları

ithalat kontrolleri

ithalat

uygunsuz etki

iyileştirme

teşvikler

dahil

katılımcı

bağımsız yüklenici

bağımsız görüş

onam formu

yenilik

inovasyon

yenilikçi

içeriden bilgilendirme

sigortacılar

doğruluk

fikri mülkiyet

etkileşimli özellikler

çıkar grupları

çıkarlar, özel

dahili kayıtlar

göz korkutma

stok düzeyleri

soruşturma

araştırmacılar

IP

yargı

gayri resmi komisyon

etiketleme

İş gücü

laboratuvar personeli

diz üstü bilgisayar

yasalar

liderlik

örnek davranış

gelişmiş

hukuk bölümü

yasal

Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'dan mektup

yaşam kurtarıcı

kayıp

öğle yemeği

yönetici

imalat

marjlar

yemekler

tıbbi karar alma

Miles D. White

istismar

azaltmak

hafifletmek

para

ay çöreği

doğal kaynaklar

gezin

kamuya açık olmayan bilgi

not defterleri

hemşireler

Tam Uyum iletişim kişileri

Tam Uyum

ruhsat dışı tanıtım

ruhsat dışı

Etik ve Tam Uyum Ofisi

görevliler

ruhsatlı tanıtım

ruhsatlı

açıklık

fırsatlar

sonuçlar

sahiplik

hastalar

ödeme

kurşun kalemler, tükenmez kalemler

insanlar

kişisel kazanç

kişisel sağlık bilgileri

kişisel bilgiler

kişisel çıkarlar

eczacılar

PHI

doktorlar

öncü

politikalar

siyasi adaylar

siyasi katkılar

imkânlar

önyargı

hediyeler

fiyat bildirme

fiyatlandırma

gizlilik

özel çıkarlar

prosedürler

ürün etiketleme

ürünler

profesyonel muhakeme

tanıtmak

tanıtım

koruma

kamu sağlığı

kamusal beyanlar

satın alma

kalite

sorular

R&D

yarış

endişeleri dile getirmek

önermek

kayıtlar

geri dönüşüm

düzenlemeler

düzenleyici makamlar

düzenleyici

ilişkiler

iyileştirme

hatırlatıcı öğeler

yenilenebilir enerji

rapor

rapor etme

itibar

teklif talebi

araştırma

araştırmacılar

kaynaklar

saygı

sorumluluk

sorumlu

sonuçlar

misilleme

RFP

risk

kurallar

güvenli

güvenlik

satış

satış şartları

yaptırımlar

Sarbanes-Oxley

bilim

bilimsel araştırma

menkul değerler

menkul değer

satış

satmak

ortak sorumluluk

Yardım

kaynak yaratma

sesini yükselt

sesini yükseltmek

açıkça

araştırmalar

araştırma sonuçları

araştırma

başarı

amir

tedarikçi bilgileri

malzemeler

sürdürülebilir gelişim

yetenek

teknoloji

ihaleler

sonlandırma

sonlandırıcı

satış şartları

hırsızlık

üst makamın tavrı

tavır

araç

ticaret uygulamaları

ticari mevzuat

ticari sır

ticaret

şeffaflık

deney

hediyelik eşyalar

gerçeğe uygun

eğitmen

İngiltere Rüşvet Yasası

Amerika Birleşik Devletleri Yurtdışı Yolsuzluk Uygulamaları Yasası

İngiltere Rüşvet Yasası

yetkisiz ifşa

etik olmayan

adil olmayan

güvenli olmayan çalışma koşulları

güvenli olmayan

Amerika Birleşik Devletleri Yurtdışı Yolsuzluk Uygulamaları Yasası

değerler

ihlal

feragat

atık azaltımı

atık

açılış

mutluluk ve refah

neden

işyeri

silmek

Sayfa

Kapak sayfası

Eğitim Sayfası

Mevcut tarayıcınızla eKitabın tüm özelliklerini görüntülemeyebilir ya da erişim sağlayamayabilirsiniz.\n\nİş Yönetmeliğinin pdf versiyonunu görüntülemek için 'OK' (Tamam) üzerine ya da eKitaba devam etmek için 'Cancel' (İptal) üzerine tıklayın.

İÇİNDEKİLER
Diğer Önemli Kaynaklar
BU BÖLÜMDE
Karar almak için Etkileşimli Yardım Fonksiyonumuza göz atın: abbottworld.abbott.com/EthicsCompliance/cobc/Pages/Decision-Making-Aid.aspx
Şirketimizi ve markamızı, kendimizi en yüksek etik standartlara bağlı tutarak inşa etmek tek tek hepimizin sorumluluğudur.
Genel destek ve yerel ya da bölgesel Etik Ofisiniz ve Uyum personeli iletişim bilgileri Tam Uyum web sitesinde bulunabilir (abbottworld.abbott.com/EthicsCompliance).
Eylemlerimizin ve kararlarımızın küresel çapta etkisinin farkında olmalıyız.
Ticari bir avantaj elde etmek adına hiç kimseye doğrudan ya da dolaylı olarak herhangi bir şey asla sunmayız.
Bu İş Yönetmeliğimiz dünya çapında tüm Abbott çalışanları ve sorumluları için geçerlidir.